10 δράσεις και 5 θεσμικές αλλαγές προτείνονται από το ΕΚΠΑ για τη μείωση των επιπτώσεων από φυσικές καταστροφές

10 δράσεις και 5 θεσμικές αλλαγές προτείνουν οι Επιστήμονες του Εθνικού και Καποδιστριαακού Πανεπιστημίου Αθηνών για τη μείωση των επιπτώσεων από φυσικές καταστροφές εξαιτίας της κλιματικής αλλαγής.

Οι προτάσεις παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια της ημερίδας με τίτλο "Κλιματική Αλλαγή & Ακραία Φαινόμενα: ένας ανατροφοδοτούμενος κύκλος" και συνδιοργαντωτές το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και την Περιφερειακή Ένωση Δήμων Αττικής από τον καθηγητή Δυναμικής, Τεκτονικής και Εφαρμοσμένης Γεωλογίας & Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών, Πρόεδρο του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αθηνών και Πρόεδρο του Ο.Α.Σ.Π. Ευθύμη Λέκκα και το Δρ Γεωλογίας Μιχάλη Διακάκη. Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στη γεμάτη αίθουσα εκδηλώσεων του κτηρίου "Κωστής Παλαμάς" στις 13 Νοεμβρίου με αφορμή την παρέλευση ενός έτους από τη φονική πλημμύρα στη Μάνδρα Αττικής.
Κατά τη διάρκεια της ημερίδας παρουσιάστηκε η εκτεταμένη έρευνα που πραγματοποιήθηκε από το Πανεπιστήμιο για την πλημμύρα στη Μάνδρα και αναλύθηκαν το φαινόμενο, οι επιπτώσεις και οι αιτίες του ιδιαίτερα καταστροφικού χαρακτήρα της. Τα συμπεράσματα από τη μελέτη αυτή, σε συνδυασμό με την επιστημονική και επιχειρησιακή εμπειρία των επιστημόνων συνέβαλαν στην τελική διαμόρφωση των προτάσεων.

Επιγραμματικά προτάθηκαν ως δράσεις:

• η ολοκλήρωση οριοθέτησης των ρεμάτων (ν.4258/2014, Προδιαγραφές ΦΕΚ 428β/2017
  • η υλοποίηση γεω - χωροταξικού και γεω - πολεοδομικού σχεδιασμού
  • η ανάλυση των γεωπεριβαλλοντικών παραμέτρων στη διαδικασία εκτίμησης κινδύνου σε κάθε λεκάνη
  • η θεσμοθέτηση αντιπλημμυρικής περιόδου
  • η υλοποίηση ήπιων δράσεων σε κρίσιμες περιοχές
  • η υιοθέτηση της φιλοσοφίας των ανοικτών ρεμάτων
  • η χρήση συστημάτων έγκαιρης προειδοποίησης και άμεσης κινητοποίησης
  • η υλοποίηση δράσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης πληθυσμού
  • η ορθολογιστική αναδιάρθρωση αρμοδιοτήτων των αρμόδιων φορέων με σκοπό την αποτελεσματικότερη και αμεσότερη λειτουργία τους
  • η μακροχρόνιος ιεραρχημένος προγραμματισμός μέτρων και έργων με παρεμβάσεις στο υδρογραφικό δίκτυο

Θεσμικά προτάθηκαν από τους επιστήμονες: