Rhodes Protect 2019

Για 5η συνεχή χρονιά το ΠΜΣ “Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων” διοργανώνει σε συνεργασία με το Δήμο Ρόδου και την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και υπό την Αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Υποδομών του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών και του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας Εντατικό Σεμινάριο Πεδίου στη Ρόδο.

Με τίτλο “Rhodes Protect 2019” το Σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί κατά το διάστημα 14 έως 18 Νοεμβρίου περιλαμβάνοντας:

• Εσπερίδα με ομιλίες από κορυφαίους επιστήμονες
  • Ευρείας κλίμακας άσκηση επί χάρτου
  • Ασκήσεις πεδίου (π.χ. εκκένωση πληθυσμού, προσομοίωση εκδήλωσης tsunami)
  • Αποτίμηση ασκήσεων

Ο κεντρικός ιστός του σεμιναρίου βασίζεται σε ρεαλιστικά σενάρια έκτακτης ανάγκης από εκδήλωση κινδύνου, προσαρμοσμένα στις ιδιαιτερότητες του φυσικού περιβάλλοντος, της πολιτιστικής κληρονομιάς και του κοινωνικοοικονομικού ιστού της Ρόδου, με αφετηρία την αναγνώριση της αλληλεπίδρασης των φυσικών φαινομένων με τα παραπάνω στοιχεία. Αυτό θα είναι το πλαίσιο της Άσκησης επί χάρτου, η οποία θα εξελιχθεί σε επιμέρους θεματικές ασκήσεις πεδίου, που θα επικεντρωθούν σε δοκιμή στην πράξη τεχνολογιών αιχμής, μεθοδολογιών, βέλτιστων πρακτικών και πρωτοκόλλων. Θα καλυφθούν θεματικές ενότητες διαχείρισης έκτακτης ανάγκης (σχεδιασμός, ετοιμότητα, επιμελητεία, απόκριση, ανάκαμψη), διαχείρισης περιβάλλοντος (προστασία και διαχείριση πολιτιστικής κληρονομιάς, τεχνολογικά-φυσικοτεχνολογικά ατυχήματα και περιβαλλοντικές επιπτώσεις, προστασία περιβάλλοντος και πληθυσμού στην παράκτια ζώνη), επικοινωνίες και ΜΜΕ, πρώτες βοήθειες ψυχικής υγείας, κ.λπ.

Παράλληλα με την εκπαίδευση των μεταπτυχιακών φοιτητών στη διαχείριση καταστάσεων έκτακτης ανάγκης, οι ασκήσεις του Σεμιναρίου αποτελούν μέσο συνεργασίας και ανταλλαγής γνώσεων και εμπειριών μεταξύ των εμπλεκόμενων φορέων, αλλά και εκπαίδευσης, εξοικείωσης και ετοιμότητας της τοπικής κοινωνίας.

Εκτός των μεταπτυχιακών φοιτητών στο “Rhodes Protect 2019” μπορεί να συμμετέχει κάθε ενδιαφερόμενος. Του Σεμιναρίου θα προηγηθεί ενημέρωση των συμμετεχόντων στις εγκαταστάσεις του ΠΜΣ την Κυριακή 10 Νοεμβρίου. Η ενημέρωση θα είναι διαθέσιμη και on-line για τους συμμετέχοντες που αδυνατούν να παραστούν.

Το κόστος συμμετοχής στο “Rhodes Protect 2019” είναι 450 ευρώ και περιλαμβάνει μετακινήσεις, διαμονή και έξοδα σεμιναρίου. Για περαιτέρω λεπτομέρειες οι ενδιαφερόμενοι  παρακαλούνται να επικοινωνήσουν στο 210 7274825 ή στο 6940 000 567 με την κ. Χριστίνα Λέκκα.