Περιστέρι: Σεμινάριο για την Αντισεισμική Προστασία Σχολικών Μονάδων

Στην Αίθουσα Εκδηλώσεων ΚΥΒΕ Περιστερίου πραγματοποιήθηκε σήμερα, 12 Δεκεμβρίου, από τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας και σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Α΄βάθμιας Εκπαίδευσης Γ' Αθήνας Σεμινάριο με θέμα: "Αντισεισμική Προστασία Σχολικών Μονάδων".

Στο σεμινάριο εισηγήσεις έγιναν από τον καθηγητή του ΕΚΠΑ και Πρόεδρο του ΟΑΣΠ Ευθύμη Λέκκα, τον Πολιτικό Μηχανικό του ΟΑΣΠ Γεώργιο Φλούδα και τη Δρ. Γεωλόγο και Προϊστάμενη του Τμήματος Εκπαίδευσης - Ενημέρωσης του ΟΑΣΠ Ασημίνα Κούρου Οι εκπαιδευτικοί που παρακολούθησαν το Σεμινάριο ενημερώθηκαν σχετικά με το σεισμό ως φυσικό φαινόμενο και το γεωδυναμικό σεισμοτεκτονικό πλαίσιο της Αττικής, τη συμπεριφορά των κτιριακών κατασκευών σε σεισμική δράση και τη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου σε σχολικές μονάδες, από την σύνταξη σχεδίων έκτακτης ανάγκης, μέχρι τη διοργάνωση ασκήσεων ετοιμότητας.