SantoProtect 2017: ημέρα 3η

SantoProtect 2017, ημέρα 3η και οι δράσεις του Εφαρμοσμένου Σεμιναρίου Πεδίου συνεχίζονται. Αυτή τη φορά στο κέντρο του ενδιαφέροντος η Νέα Καμένη και η καλδέρα, ενώ στους συμμετέχοντες προστέθηκαν και 11 φοιτητές του Northern Arizona University, συνοδευόμενοι από την Επιστημονική Υπεύθυνη Lisa Skinner, Senior Lecturer
Geology Program, SESES.

Η μέρα ξεκίνησε από το χώρο του τελεφερίκ στα Φηρά, όπου αναλύθηκε ο κατολισθητικός κίνδυνος των πρανών της καλδέρας και οι μέθοδοι τα έργα για την αντιμετώπισή του από τον καθ. Ευθύμη Λέκκα. Από το σημείο οι συμμετέχοντες αναχώρησαν για τη Νέα Καμένη, όπου πραγματοποιήθηκε ταχεία χαρτογράφηση και ξενάγηση στα ελληνικά και αγγλικά από τους Ευθύμη Λέκκα και Παρασκευή Νομικού.

Ακολούθησε περίπλους της καλδέρας, κατά τη διάρκεια του οποίου έγινε επιτόπια επισκόπηση των πρανών και περιγραφή της γεωλογικής εξέλιξης του νησιού, αλλά και των γεωλογικών κινδύνων από τους Ευθύμη Λέκκα και Παρασκευή Νομικού στην ελληνική και αγγλική γλώσσα.

Επιστρέφοντας στην Εστία Πύργου παρουσιάστηκαν οι μέθοδοι επεξεργασίας, ανάλυσης και σύνθεσης των στοιχείων υπαίθρου και συζητήθηκαν τα συμπεράσματα από την άσκηση στη Νέα Καμένη, ενώ ακολούθησε ομιλία του Δρ. Εμμανουήλ Πικουλή με θέμα την αντιμετώπιση του επείγοντος στον τόπο του συμβάντος σε σχέση με τις βασικές αρχές διαχείρισης και τις πρώτες βοήθειες.

Οι δραστηριότητες της ημέρας ολοκληρώθηκαν με την ενημέρωση και προετοιμασία για την άσκηση της επόμενης ημέρας, αντικείμενο της οποίας είνα η ηφαιστειακή διακινδύνευση.

Το παρόν στις δράσεις έδωσαν εκπρόσωποι Φορέων εμπλεκόμενων στην Πολιτική Προστασία.