Νήσος Χίος 2016 - Ενέργειες Αποκατάστασης από τις Πυρκαγιές της 25ης Ιουλίου 2016 και 26ης Αυγούστου

Στα πλαίσια των ενεργειών αποκατάστασης από τις πυρκαγιές της 25ης Ιουλίου 2016 και της 26ης Αυγούστου στη νήσο Χίο, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κύριος Προκόπης Παυλόπουλος, κατόπτευσε από αέρος την πληγείσα περιοχή και ενημερώθηκε για τις επιπτώσεις από τις πρόσφατες μεγάλες πυρκαγιές, τις ενέργειες αποκατάστασης ζημιών καθώς και τις λεπτομέριες του Σχεδίου Δράσης για την Περιβαλλοντική Προστασία και την Πρόληψη Φυσικών Καταστροφών.

Ο Διευθυντής του ΠΜΣ «Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων» Καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής Εφαρμοσμένης Γεωλογίας & Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών, Δρ Ευθύμης Λέκκας παρουσίασε στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ένα ολοκληρωμένο Σχέδιο Δράσης για την περιβαλλοντική προστασία και πρόληψη φυσικών καταστροφών.

Το Σχέδιο θα προτείνει συγκεκριμένες ενέργειες και μέτρα για την μείωση του κινδύνου διάβρωσης, του πλημμυρικού κινδύνου, την προστασία από τις κατολισθήσεις, την επαναφορά των οικοσυστημάτων, την προστασία των υδροφόρων οριζόντων και την πρόληψη δασικών πυρκαγιών.

Υπέυθυνιοι για την ολοκλήρωση του Σχεδίου είναι η Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου, ο Δήμος Χίου και το Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.