Υβριδική ημερίδα με θέμα "Η Κλιματική Αλλαγή και η Κλιματική Κρίση" θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2022, 11:00-16:00 στη Λάρισα στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας EPP Local Dialogue του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος. Η ημερίδα διοργανώνεται από την Περιφέρεια Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα, ενώ οι εργασίες της θα μεταδίδονται μέσω live streaming σε δύο κανάλια με ταυτόχρονη δυνατότητα μετάδοσης στην αγγλική και ελληνική γλώσσα.

Δημοσιεύτηκε το ετήσιο Τεύχος Δραστηριοτήτων του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας για το 2021.

Στο Τεύχος αποτυπώνεται το σύνολο των δραστηριοτήτων του Οργανισμού στο 2021, κατά τη διάρκεια του οποίου κυρίαρχα σεισμικά γεγονότα ήταν οι σεισμοί της Θεσσαλίας (3-4/3/2021), ο σεισμός του Αρκαλοχωρίου (27/9/2021) και σεισμική δραστηριότητα της Θήβας (φθινόπωρο 2021), γεγονότα που εκδηλώθηκαν εν μέσω της ταυτόχρονα εξελισσόμενης κρίσης της πανδημίας.

Ο έμπειρος πολεμικός ανταποκριτής του ΑΝΤ1, Νικόλας Βαφειάδης, έδωσε το παρών στην προγραμματισμένη διάλεξη του Μαθήματος "ΜΜΕ και Social Media σε Καταστροφές και Κρίσεις" διαδικτυακά και ζωντανά από την εμπόλεμη ζώνη του Κιέβου, προσαρμόζοντας το πρόγραμμά του και μεταδίδοντας το απόσταγμα εμπειρίας που βιώνει στους φοιτητές του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων".

Είναι ιδιαίτερη τιμή για το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων" του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών η παρουσία του Νικόλα Βαφειάδη, δημοσιογράφου και καθηγητή του ΠΜΣ στην εμπόλεμη ζώνη του Κιέβου.

Μέσα στο βεληνεκές των εκρήξεων του ηφαιστείου Cumbre Vieja βρέθηκαν ο Καθηγητής Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών Ευθύμης Λέκκας, ο Καθηγητής Ηφαιστειολογίας Κωνσταντίνος Κυριακόπουλος και η Μαρία Μανουσάκη, Γεωλόγος MSc, στέλεχος του ΟΑΣΠ, που συμμετείχαν στην επιστημονική αποστολή στη νήσο La Palma.

"Βιώσαμε ένα πρωτόγνωρο σκηνικό με τεράστιες ηφαιστειακές βολίδες να εκτινάσσονται παντού, βροχή από διάπυρη ηφαιστειακή στάχτη, εκκωφαντικές βροντές, συνεχείς σεισμούς, ποταμούς πυρακτωμένης λάβας και διάχυτα τοξικά αέρια, που δημιουργούσαν ένα απόκοσμο τοπίο καταστροφής, αλλά και δημιουργίας, ένα τοπίο αποκάλυψης." λέει ο καθηγητής Ευθύμης Λέκκας.

"Στους πρόποδες του ηφαιστείου Cumbre Vieja, ένιωσα φόβο, σεβασμό, ελάχιστος και εφήμερος μπροστά στα φυσικά φαινόμενα που διαμόρφωσαν εκατομμύρια χρόνια τον πλανήτη μας, δηλαδή το ίδιο μας το σπίτι. Η ασημαντότητά μας μπροστά στα φυσικά φαινόμενα, είναι αυτό που ίσως μας συνετίσει, για να καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια, ώστε να προσαρμοστούμε στις εξελισσόμενες γεωδυναμικές και υδρομετεωρολογικές διεργασίες,εάν θέλουμε να επιβιώσουμε."

"Η τεράστια νέα επιστημονική γνώση που αποκτήθηκε, η καταλυτική εφαρμογή νέων τεχνολογιών παρακολούθησης και η διαμόρφωση νέων επιχειρησιακών και αποτελεσματικών σχεδίων Πολιτικής Προστασίας, αποτελούν για εμάς ένα μεγάλο άλμα για τη διαχείριση των κινδύνων και των κρίσεων."

"Παρακολουθώντας για τρία συνεχόμενα βράδια, χωρίς ούτε σκέψη για ξεκούραση και ύπνο, τη φαντασμαγορική δράση του ηφαιστείου, θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό, που βρέθηκα σε μία τέτοια παράσταση της φύσης. Ήταν ίσως από τα πιο όμορφα βράδια που βίωσα, και παράλληλα οι πιο όμορφες 'φωτογραφικές', 'κινηματογραφικές' μου στιγμές", καταλήγει ο Kαθηγητής.

Πηγή: ΤΟ ΒΗΜΑ

Με αφορμή την ηφαιστειακή δραστηριότητα στη νήσο La Palma της Ισπανίας, και ενόψει αναβάθμισης και αναδιοργάνωσης του Μηχανισμού της Πολιτικής Προστασίας στη χώρα μας, ο Καθηγητής Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών Ευθύμης Λέκκας γράφει στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ για τη διαχείριση του ηφαιστειακού κινδύνου στην Ελλάδα. Ακολουθεί το κείμενο του άρθρου:

Σε μία ιδιαίτερα κρίσιμη περίοδο, μετά τις καταστροφικές πυρκαγιές του Αυγούστου, εν μέσω κλιματικής κρίσης και πανδημίας, αλλά και ενόψει αναβάθμισης και αναδιοργάνωσης του Μηχανισμού της Πολιτικής Προστασίας στη χώρα μας, ο Καθηγητής Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών Ευθύμης Λέκκας, σε μία επιστολή - παρέμβαση στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ θέτει 10 Προτάσεις - Προτεραιότητες για τη βελτιστοποίησή της. Ακολουθεί το κείμενο της επιστολής:

Στο 12ο Forum Αυτοδιοίκησης προσκεκλημένος ομιλητής ήταν ο καθηγητής διαχείρισης φυσικών καταστροφών Ευθύμης Λέκκας, Πρόεδρος του ΟΑΣΠ και Διευθυντής του ΠΜΣ Ευθύμης Λέκκας.

Ευχαριστήρια επιστολή από τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκο Αναστασιάδη δέχτηκε ο Καθηγητής Ευθύμης Λέκκας για τη συμβολή του στο σχεδιασμό των δράσεων αποκατάστασης της πυρόπληκτης περιοχής στη χώρα.

Μέσω τηλεδιάσκεψης πραγματοποιήθηκε σήμερα 25 Ιουνίου η τελετή Ορκωμοσίας για 130 απόφοιτους του ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων".

Ο Σύλλογος Θεσσαλών Μεσογείων "Ο Δευκαλίωνας" διοργανώνει την Κυριακή 30 Μαΐου στις 20:00 διαδικτυακή εκδήλωση, φιλοξενώντας ομιλία από τον καθηγητή Ευθύμη Λέκκα με τίτλο "Γεωδυναμική εξέλιξη του Ελλαδικού Χώρου με έμφαση στη Θεσσαλία: Σεισμοτεκτονικό καθεστώς & Σεισμικότητα".

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αργυρούπολης σε συνεργασία με τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων" του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος και "Οικολογία και Διαχείριση Βιοποικιλότητας" του Τμήματος Βιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν την Πέμπτη 15 Απριλίου 2021 εξ αποστάσεως Επιμορφωτικό Σεμινάριο με θέμα "Κλιματική Αλλαγή & Φυσικές (;) Καταστροφές: Πλημμύρες & Δασικές Πυρκαγιές" μέσω της πλατφόρμας Webex.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε 200 στελέχη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (εκπαιδευτικούς ΚΠΕ., Υπευθύνους Π.Ε. & Σχολ. Δρ/των, Σ.Ε.Ε. Αειφορίας) που έχουν ήδη δηλώσει συμμετοχή και θα λάβουν την πρόσκληση συμμετοχής του Webex με τον υπερσύνδεσμο, θα είναι ωστόσο ανοιχτό και για κάθε ενδιαφερόμενο (εκπαιδευτικούς, φοιτητές κ.ά.) μέσω Youtube χωρίς χορήγηση βεβαίωσης στον υπερσύνδεσμο: https://youtu.be/GjehM54kabI.