Μέσα στο βεληνεκές των εκρήξεων του ηφαιστείου Cumbre Vieja βρέθηκαν ο Καθηγητής Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών Ευθύμης Λέκκας, ο Καθηγητής Ηφαιστειολογίας Κωνσταντίνος Κυριακόπουλος και η Μαρία Μανουσάκη, Γεωλόγος MSc, στέλεχος του ΟΑΣΠ, που συμμετείχαν στην επιστημονική αποστολή στη νήσο La Palma.

"Βιώσαμε ένα πρωτόγνωρο σκηνικό με τεράστιες ηφαιστειακές βολίδες να εκτινάσσονται παντού, βροχή από διάπυρη ηφαιστειακή στάχτη, εκκωφαντικές βροντές, συνεχείς σεισμούς, ποταμούς πυρακτωμένης λάβας και διάχυτα τοξικά αέρια, που δημιουργούσαν ένα απόκοσμο τοπίο καταστροφής, αλλά και δημιουργίας, ένα τοπίο αποκάλυψης." λέει ο καθηγητής Ευθύμης Λέκκας.

"Στους πρόποδες του ηφαιστείου Cumbre Vieja, ένιωσα φόβο, σεβασμό, ελάχιστος και εφήμερος μπροστά στα φυσικά φαινόμενα που διαμόρφωσαν εκατομμύρια χρόνια τον πλανήτη μας, δηλαδή το ίδιο μας το σπίτι. Η ασημαντότητά μας μπροστά στα φυσικά φαινόμενα, είναι αυτό που ίσως μας συνετίσει, για να καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια, ώστε να προσαρμοστούμε στις εξελισσόμενες γεωδυναμικές και υδρομετεωρολογικές διεργασίες,εάν θέλουμε να επιβιώσουμε."

"Η τεράστια νέα επιστημονική γνώση που αποκτήθηκε, η καταλυτική εφαρμογή νέων τεχνολογιών παρακολούθησης και η διαμόρφωση νέων επιχειρησιακών και αποτελεσματικών σχεδίων Πολιτικής Προστασίας, αποτελούν για εμάς ένα μεγάλο άλμα για τη διαχείριση των κινδύνων και των κρίσεων."

"Παρακολουθώντας για τρία συνεχόμενα βράδια, χωρίς ούτε σκέψη για ξεκούραση και ύπνο, τη φαντασμαγορική δράση του ηφαιστείου, θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό, που βρέθηκα σε μία τέτοια παράσταση της φύσης. Ήταν ίσως από τα πιο όμορφα βράδια που βίωσα, και παράλληλα οι πιο όμορφες 'φωτογραφικές', 'κινηματογραφικές' μου στιγμές", καταλήγει ο Kαθηγητής.

Πηγή: ΤΟ ΒΗΜΑ

Με αφορμή την ηφαιστειακή δραστηριότητα στη νήσο La Palma της Ισπανίας, και ενόψει αναβάθμισης και αναδιοργάνωσης του Μηχανισμού της Πολιτικής Προστασίας στη χώρα μας, ο Καθηγητής Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών Ευθύμης Λέκκας γράφει στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ για τη διαχείριση του ηφαιστειακού κινδύνου στην Ελλάδα. Ακολουθεί το κείμενο του άρθρου:

Σε μία ιδιαίτερα κρίσιμη περίοδο, μετά τις καταστροφικές πυρκαγιές του Αυγούστου, εν μέσω κλιματικής κρίσης και πανδημίας, αλλά και ενόψει αναβάθμισης και αναδιοργάνωσης του Μηχανισμού της Πολιτικής Προστασίας στη χώρα μας, ο Καθηγητής Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών Ευθύμης Λέκκας, σε μία επιστολή - παρέμβαση στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ θέτει 10 Προτάσεις - Προτεραιότητες για τη βελτιστοποίησή της. Ακολουθεί το κείμενο της επιστολής:

Στο 12ο Forum Αυτοδιοίκησης προσκεκλημένος ομιλητής ήταν ο καθηγητής διαχείρισης φυσικών καταστροφών Ευθύμης Λέκκας, Πρόεδρος του ΟΑΣΠ και Διευθυντής του ΠΜΣ Ευθύμης Λέκκας.

Ευχαριστήρια επιστολή από τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκο Αναστασιάδη δέχτηκε ο Καθηγητής Ευθύμης Λέκκας για τη συμβολή του στο σχεδιασμό των δράσεων αποκατάστασης της πυρόπληκτης περιοχής στη χώρα.

Μέσω τηλεδιάσκεψης πραγματοποιήθηκε σήμερα 25 Ιουνίου η τελετή Ορκωμοσίας για 130 απόφοιτους του ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων".

Ο Σύλλογος Θεσσαλών Μεσογείων "Ο Δευκαλίωνας" διοργανώνει την Κυριακή 30 Μαΐου στις 20:00 διαδικτυακή εκδήλωση, φιλοξενώντας ομιλία από τον καθηγητή Ευθύμη Λέκκα με τίτλο "Γεωδυναμική εξέλιξη του Ελλαδικού Χώρου με έμφαση στη Θεσσαλία: Σεισμοτεκτονικό καθεστώς & Σεισμικότητα".

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αργυρούπολης σε συνεργασία με τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων" του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος και "Οικολογία και Διαχείριση Βιοποικιλότητας" του Τμήματος Βιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν την Πέμπτη 15 Απριλίου 2021 εξ αποστάσεως Επιμορφωτικό Σεμινάριο με θέμα "Κλιματική Αλλαγή & Φυσικές (;) Καταστροφές: Πλημμύρες & Δασικές Πυρκαγιές" μέσω της πλατφόρμας Webex.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε 200 στελέχη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (εκπαιδευτικούς ΚΠΕ., Υπευθύνους Π.Ε. & Σχολ. Δρ/των, Σ.Ε.Ε. Αειφορίας) που έχουν ήδη δηλώσει συμμετοχή και θα λάβουν την πρόσκληση συμμετοχής του Webex με τον υπερσύνδεσμο, θα είναι ωστόσο ανοιχτό και για κάθε ενδιαφερόμενο (εκπαιδευτικούς, φοιτητές κ.ά.) μέσω Youtube χωρίς χορήγηση βεβαίωσης στον υπερσύνδεσμο: https://youtu.be/GjehM54kabI.

Με 80 συμμετοχές σε ομιλίες και πάνελ ιδιαίτερου και επίκαιρου ενδιαφέροντος, έκλεισε η αυλαία του 4ου Επιστημονικού Forum για τη Μείωση της Διακινδύνευσης από Καταστροφές στην Ελλάδα (Hellenic Risk Reduction Forum) στις 18 και 19 Μαρτίου. Το θέμα του φετινού Forum ήταν η συμβολή των Ερευνητικών Φορέων της Χώρας στη Διαχείριση Κινδύνων και Κρίσεων και συνδιοργανώθηκε από το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων", το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος και το Κέντρο Αριστείας Διαχείρισης Καταστροφών και Κρίσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Σε διαδικρυακό Συνέδριο που διεξήχθη τη Δευτέρα 22 Μαρτίου με συνδριοργάνωση της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος και της Ελληνογερμανικής Συνέλευσης και θέμα "Κλιματική Αλλαγή & Πολιτική Προστασία – Προκλήσεις & Προτάσεις για την Τοπική Αυτοδιοίκηση" συμμετείχε ο καθηγητής και Πρόεδρος του Ο.Α.Σ.Π. Ευθύμης Λέκκας.

Δημοσιεύτηκε το ετήσιο Τεύχος Δραστηριοτήτων του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας.

Στο Τεύχος αποτυπώνεται το σύνολο των δραστηριοτήτων του Οργανισμού στο 2020, ενός έτους που χαρακτηρίστηκε από 2 σημαντικά σεισμικά γεγονότα, που εκδηλώθηκαν σε συνθήκες πανδημίας. Ο ΟΑΣΠ το 2020 συνέχισε με δράσεις που έχουν κοινωνική διάσταση, δίνουν προτεραιότητα στην εφαρμοσμένη έρευνα, στην εκπαίδευση του γενικού πληθυσμού και ειδικών ομάδων, στη διεθνή συνεργασία, και στην αποτελεσματική διαχείριση του σεισμικού κινδύνου.

Το Τεύχος είναι διαθέσιμο εδώ

Μέσω τηλεδιάσκεψης πραγματοποιήθηκε σήμερα 26 Φεβρουαρίου η τελετή Ορκωμοσίας για 69 απόφοιτους του ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων".