Έναρξη μαθημάτων για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20

Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου 2019 11:25
Κατηγορία: Δραστηριότητες

Το Σάββατο 19 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η έναρξη μαθημάτων του ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων" για την νέα ακαδημαϊκή χρονιά στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην εναρκτήρια ομιλία του ο καθηγητής Ευθύμης Λέκκας απέδωσε τη μεγάλη επιτυχία του ΠΜΣ: α. στην ταύτιση των γνωστικών αντικειμένων με σύγχρονα, κυρίαρχα προβλήματα της κοινωνίας σε παγκόσμιο επίπεδο, β. στην παραγωγή τεράστιου ερευνητικού και επιστημονικού έργου και γ. στο υψηλό επίπεδο των μεταπτυχιακών φοιτητών.

Στην εναρκτήρια διάλεξη του ΠΜΣ παρέστησαν και απηύθυναν χαιρετισμό ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Δια Βίου Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ Νικόλαος Βούλγαρης, ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ Ιωάννης Εμμανουήλ, ο Πρόεδρος του Τμήματος Μαθηματικών του ΕΚΠΑ Απόστολος Μπουρνέτας και ο Πρόεδρος του Συστήματος Προειδοποίησης Τσουνάμι ΒΑ Ατλαντικού & Μεσογείου της UNESCO, Γεράσιμος Παπαδόπουλος.

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2019 13:35